Tak jsem tichá, no a co?

Introvert je člověk s pestrým vnitřním světem, bývá věrným přítelem a dobrým posluchačem. Zpravidla ho poznáte jako tichého a rezervovaného člověka. Samozřejmě to není pravidlem, nikdo není jen takový a nebo makový, ale většinou to tak bývá. Já se bohužel odjakživa pohybuji jen mezi samými extroverty, kteří jsou velmi hluční a společenští lidé. Vtipné na tom je, že mě by nikdy nenapadlo někoho soudit za to, že si dovolí být hlučný, když já nejsem. Celý život jsem svou uzavřenou povahu nenáviděla, ale teď snad poprvé v životě se za ni nestydím.

Když často procházíte ostatní blogy jako já, tak si povšimnete, že spousta blogerek je introvertních. Ono je to vlastně i logické, takovým lidem se nejlépe vyjadřuje přes písmenka a tak píší povídky nebo mají své blogy. A vždycky vidím tolik zajímavých lidí se skvělými nápady, inteligencí i humorem. Kéž by je tak vnímalo i okolí, většina introvertů totiž píše o nepochopení společností a často u nich najdete články se sarkastickým podtónem, které vysvětlují různé “mýty” o tomto temperamentu.

Extrovertů je více, to samozřejmě. Možná proto se introvert často setkává s nepochopením od okolí, ale vážně… proč znám naživo jen samé extroverty?! Mně ale vůbec nevadí, když někdo povídá a je oblíbený. Ráda poslouchám a zajímají mě životy ostatních lidí. Proč to nemůže být i opačně? Proč nemůžou tyto povahy brát introverty jako normální lidi a nekoukat na ně jako na “podivíny”? Právě díky takovým lidem jsem během dospívání ztratila sebevědomí a začala se nenávidět, že jsem všude “ta tichá”.

calm-cat-life-quiet-Favim.com-1630906.jpg

Málokdo mě bral takovou, jaká jsem. Jakmile jsem málo mluvila, lidé z kolektivu se zpravidla urazili a začali prskat, jak jsem namyšlená, divná a ke všemu hloupá. Přijde mi celkem smutné, že tichý člověk je pro ostatní hloupý jen proto, že moc nemluví. Co na tom, že jsem mívala vždy dobré známky a nemusela jsem se téměř učit. Co na tom, že jsem jako jedna z mála už během dospívání byla zodpovědná, nelhala jsem a nepodrážela? Pro hlučné spolužáky, kteří se chlubili tím, jak propadají a neznali jinou zábavu než chlast, jsem byla “tupá jak poleno”. Nebo “dobrá jen k psaní na klávesnici”.

Nejvíce tyhle kecy vedl člověk, který tu školu ani nedodělal a další neudělal maturitu. Inteligence se neměří počtem dobrých známek, ale hodně poznáte z toho, co daný člověk vypouští z pusy. Je mi smutno z lidí bez normálních zájmů, mají plné huby keců a pomluv na ostatní, když se o něco nového snaží. Mohu vám garantovat, že založit si veřejný blog ještě během základky/střední, tak se spolužáci smíchy utlučou. Myslíte si, že tichého člověka nebolí urážky od ostatních? On je ten tichý a divný, pojďme se do něj strefovat, protože se neumí bránit.

cf0a20183f8f38b55373327cf9e68797--anne-frank-quotes-totally-me.jpg

Proč na tichého člověka lidé reagují jako na něco neskutečně divného a nenormálního? Kolikrát se mi někdo docela zvláštně vyhýbal a choval se v mé přítomnosti divně. Bral si osobně, že s ním vše nerozebírám. Ale to proto, že taková zkrátka jsem! Mám jen pár blízkých lidí, kterým říkám všechno. Moc si jich vážím, pravá přátelství jsou pro mě nesmírně důležitá. Víte, co je pro mě arogance? Hlučný spolužák vyřvávající, jak si učitelé nemohou dovolit nedat mu maturitu. Člověk, který uráží holky. Holka, která musí mít pořád poslední slovo.

Opravdu – tichý člověk není arogantní, nechápu, kam na to lidé pořád chodí. Napadlo je někdy, že tichý člověk pořád přemýšlí, jak by zapadl? Přemýšlí, co by řekl, ale nic ho nenapadá? Stydí se a neví, jak se s ostatními bavit? Tak hezky půjdeme a začneme o něm říkat, že je arogantní a nepřátelský. Tím mu totiž hodně pomůžeme a vůbec nedopomůžeme k tomu, aby se v tom kolektivu cítil ještě hůř a neměl se rád. Celý život jsem se kvůli tomu snažila měnit, ale nešlo to – pochopitelně. Povahu od základu nepředěláte. Později už přišly i úzkosti z lidí. Jenom proto, že se chovali bezcitně a dělali ze mě odpad společnosti.

tumblr_mird9eLuON1rnn6wqo1_500

Ale víte co? Já se nakonec smířila s faktem, že jsem introvert. Nebudu se dál trápit snahou předělávat se, protože to stejně k ničemu nevede. Tu jistou energii v sobě zkrátka nemám. Vážím si toho, že se mi v hlavě rodí tolik nápadů, že o věcech přemýšlím a jsem věrná kamarádka. Což se mi občas nevyplácí, kolikrát se mnou někdo docela zametá. To je také celkem smutné, když se někomu cizímu opravdu otevřu, tak mě většinou nikdo i tak neposlouchá.

Kolikrát jsem ve škole něco říkala, holky se dál překřikovaly a nikoho nezajímalo, co vlastně povídám. A ne, opravdu nemám nudný život a nevyhýbám se společnosti. Další hloupý předsudek. Ale prostě to tak je – jsem tichý introvert, k tomu umím být náladová a přecitlivělá. Ale ani jedno neznamená asociální a namyšlená svině. Nebo co jsou lidé schopni si myslet. Rozdala bych se pro lidi, na kterých mi záleží. Vždycky mě neuvěřitelně potěší, když mě někdo pozná a chová se ke mně normálně. Nepozastavuje se nad tím, že moc nemluvím.

kindred-grace-guest-post.jpg

S takovým člověkem se většinou velmi rychle spřátelím a jsem mnohem více upovídaná. Ale běda, jak někdo chvíli po seznámení přijde s kecy typu: “Ty jsi nějaká tichá viiiď?” “Ty moc nemluvíš, co?” “Proč jsi taková tichá?” a to podotýkám, že mají vždy velmi rýpavý podtón. Takovým lidem se uzavřu ještě více a je mi fuk, jak moc arogantní pro ně budu. Každý člověk je jiný a mrzí mě, kolik lidí pohlíží na tiché lidi jako na mimozemšťany.

Nemám problém jít na diskotéku, jet na seznamovací pobyt, něco si vyřídit. Teď už ne. Ano, nebudu tam ta nejvýraznější, možná budu někdy jen poslouchat, ale budu svá. A budu spokojená. ❤️ Lidé si dělají názor na základě prvního dojmu, to ano. Ale opravdu nechápu, proč tichý člověk působí jako nějaká arogantní zrůda, vždyť je to právě naopak! Tichý člověk si kolikrát vůbec nevěří a lidé jsou schopni vytvářet takhle nesmyslné předsudky. Protože pro mě je někdy opravdu těžké komunikovat s lidmi, mám s tím problém a skutečně v určitých situacích nevím, co bych měla říct.

 

A co vy a introverti? Co si myslíte o tichých lidech? 🤷‍♀️

 

zdroj obrázků: tumblr.com

20 x komentováno “Tak jsem tichá, no a co?

 1. Taky jsem introvert. Všichni mi vždycky říkali, že proč chodím vůbec mezi lidi, když skoro nic neříkám, ale jelikož stejně jako ty jsem kolem sebe měla spíše extroverty, ráda jsem je poslouchala.
  Jako mladší mezi spolužákama to moc ovoce nepřineslo, ale teď když jsem začala pracovat a pohybuju se mezi podnikateli, tak je to výhoda. Jen sedět a poslouchat. Dozvím se vždycky spoustu informací, nebo se prostě jen pobavím nad jejich historkami. A to mi upřímně vyhovuje víc, než kdybych ty historky měla vyprávět já sama.

 2. Pěkný článek. Plánuji o tom také napsat. Musím s tebou souhlasit. Na základce jsme jednou na hodině rodinné výchovy posílali po celé třídě papír s naším jménem a každý tam měl ostatním napsat vlastnosti, které ho vystihují. To samé jsme dělali i na škole v přírodě, kde bylo více tříd. Snad všude jsem měla napsáno “tichá” a “stydlivá” a od tý doby jsem to brala jako nálepky, které mě vystihují. Po 2-3 letech jsem ty schované papíry vytáhla a našla tam i vlastnosti jako milá, hodná, vtipná, kamarádská atd. Pak mi došlo, že jsem jaká jsem a nemusím to brát jako negativní vlastnost. Raději si popřemýšlím hodinu než něco řeknu, než abych plácla nějakou blbost, která nejde vrátit 🙂

  Saskie Green

  1. Správný přístup! 🙂 já bohužel to, že jsem přátelská slyším až teď na VŠ. Nevím proč, ale kromě vlastnosti tichá mi spolužáci věčně přisuzovali, jak jsem nepřátelská, arogantní, hloupá a divná, přitom to vůbec nebyla pravda. Nevím z čeho usuzovali, že jsem nepřátelská. Mám často nepřítomný výraz, protože nad něčím přemýšlím a mluvím málo ve společnosti, kde se necítím dobře. Kvůli nim a jejich dětinskému nahlížení na mě. Ale nepřátelská jsem byla já 🙂 jsem ráda, že od tanečních potkávám jen samé fajn lidi 🙂

 3. Taky jsem introvertka, takže jsem si něčím podobným procházela i já. Já jsem s tím naštěstí nikdy neměla nějaký větší problém, snad všichni to berou tak, že taková prostě jsem a nesetkala jsem se s tím, že by si někdo kvůli tomu myslel, že jsem nepřátelská nebo tak něco.. Akorát s jedním spolužákem jsem měla už od základky skrz celý gympl “problém”, on byl přesný opak mě, extrovert, všude ho vždycky bylo slyšet nejvíc a nějak nemohl překousnout, že já si s ním absolutně nemám co říct a nevyhledávám jeho společnost. Dodneška mám v hlavě vzpomínku na to, jak jsme se nějak měli mezi sebou ve třídě hodnotit a on o mě prohlásil, že mě vlastně nezná, že jsem taková tichá a bla bla bla, z jeho úst to znělo jako urážka, jako něco, co je špatně.. Do teď mě to mrzí.

  1. To se mi stalo přesně to samé, měli jsme se nějak navzájem představovat a spolužák měl podobné řeči 🙄 nechápu, proč člověka prostě nenechají být, každý je jiný 👍

 4. Vždyť jo, buď taková jaká jsi a neměň se. Do toho ti nemá kdo kecat jak se chováš. Je to každého věc. Tichý lidé mi vůbec nevadí a někdy jsem za to i ráda. Jsem totiž extrovert a ráda vyprávím. Introverty mám v tomto ohledu ráda, protože když se sejdu s kámoškou extrovertkou a předháníme se kdo bude dřív mluvit, tak je to občas na zabití 😀

 5. Super článok. Veľmi pekne si to vystihla… Ja som rada, že som introvert… Mám tak schopnosť prežívať niektoré veci silnejšie, emotívnejšie a vôbec mi nevadí dať prednosť večeru sama so sebou pred party.
  Podľa mňa by sa mal každý brať taký, aký je… Neísť proti sebe a akceptovať to.

 6. Lidé, kteří moc nemluví, mi připadají strašně uklidňující. Moc jich bohužel – stejně jako ty – nepotkávám, ale když přece jen, je hrozně příjemné jenom tak být a nepředhánět se vstalo tom, kdo tohi řekne víc, a prostě se jenom chápat. Taky mám dojem, že se lidi na introverty dívají kapku nevrle. Kdo ví, možná arogantně působíme a oni za to nemohou, ale stejně je to škoda.

  1. Nad tím jsem hodněkrát přemýšlela, proč tak introverty někteří lidé vnímají. Samozřejmě i introvert může být arogantní, ale nechápu proč si to o něm lidé myslí jen proto, že je tichý. Z mých zkušeností naopak arogantní člověk tichý nebývá a pořád dává najevo, jak je dobrý 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *