Proč si (ne)vybrat blog.cz

Často chodím navštěvovat blog.cz. Mám tam pár oblíbených blogů a občas se najdou i zajímavá témata na titulce. Nedávno jsem ale četla pár stížností na tuto doménu. A proto bych chtěla sepsat svůj pohled na věc. Osobně si myslím, že blog.cz není dobrá volba, ale každý má jiné preference.

zdroj: superhosting.cz
Předem říkám, že je to jen můj názor a vy s tím samozřejmě souhlasit nemusíte. Ale mám pocit, že blog.cz upadá čím dál více a je v podstatě dávno mrtvý. Blog.cz jsem objevila v roce 2007 a v letech 2008-2011 tam aktivně blogovala. V té době šlo o nejlepší prostředek k vytvoření blogu. Ale tam to také zůstalo. Je rok 2017, ale blog.cz jako by zamrzl před deseti lety. Když jsem letos znovu začala, opět jsem automaticky volila blog.cz. Ale po týdnu jsem odcházela. Tolik chyb a problémů. Žádná optimalizace pro mobilní zařízení. Nulová aktivita na Srdci blogu. Nová správkyně, ale žádná aktivita. Nedivím se tolika odchodům na blogspot. Osobně si myslím, že nejlepší pro tvorbu blogu je blogspot nebo wordpress. I když si děláte jen jednoduchý deníček, nelovila bych ve vodách blogu.cz. Shrneme si to.

VZHLED:

Několikrát jsem četla, že blogeři zůstávají na blogu.cz kvůli jednoduché tvorbě designu. Mně to přijde ale úplně opačně. Na blogu.cz máte už od roku 2006 přednastaveno pár šablon, které se zhruba v roce 2010 obohatily o dalších šest. A pokud chcete něco svého, musíte mít přesně nastavenou velikost obrázků, jinak se to celé posune a nesedí. Interaktivní menu se tam tvoří velmi těžce, pokud nejste zrovna technicky zdatní. S HTML kódy se tam tuším pracovat moc ani nedá. Zpozorovala jsem problém s volitelným boxem, vkládáním anket do menu. Více než tři položky do menu mi nešlo vložit. Na blogspotu nebo wordpressu se dá jednoduše nastavit hezký vzhled, všechno je takové jednoduché a interaktivní.

ADMINISTRATIVA:

Blog.cz rozhodně nemá složité ovládání a zvládne jej obsluhovat i malé dítě. Problémem je nulový pokrok. Zatímco ostatní služby pro blogy se inovují a modernizují, blog.cz zůstává na mrtvém bodě v roce 2008. Vždyť i méně známá služba webnode.cz má dnes optimalizaci pro mobily a moderní vzhled. Tu optimalizaci beru asi jako největší mínus. Pořád si přibližovat text a obrázky, často se špatně čte. Na blogspotu je ovládání rychlé a neobtížné. Nevím, odkud se pořád berou ta slova o obtížnosti a nepřehlednosti blogspotu. WordPress mi přijde trochu složitější, ale pořád nic, co by se člověk nenaučil.

KOMUNITA:

Asi největší plus blogu.cz. Hlavní strana, máte tu téma týdne, nejnovější blogy i články. Máte mnohem větší šanci se zviditelnit. Problémem ale je, že ani tady už se to moc neudržuje. Téma týdne kolikrát zůstane i dva týdny. Často jsou jako téma týdne označeny články, které s tématem vůbec nesouvisí. A nikdo to nekontroluje. Na titulku jsou kolikrát vybírána úplně nesmyslná témata. A blogy dne? Viděla jsem na blogu dne spammera i pro-ana blog. Kdo to vybírá? Kde je ta úroveň? Dříve fungovalo Srdce blogu, teď už ani tam nikdo nepřispívá. Vybrali novou správkyni, ale nic se nemění. Lidé tam zůstávají hlavně ze zvyku. Mají tam vybudováno několik let a pochopitelně se stěhovat nechtějí.

Blogspot nic takového jako titulní stranu nemá, ale pokud se přidáte do Facebookových skupin pro blogery, obcházíte jiné blogy, svoji komunitu si najdete i tak. Čistě blog.cz vám ji nezaručí. Zrovna nedávno jsem viděla nějakou slečnu na blogu.cz si stěžovat, že jí nikdo na blog nechodí. Publikuje jednou měsíčně a nijak se nezviditelňuje. Ani na blogu.cz si vás každý nenajde, pokud pro to aspoň trochu něco neděláte. Samozřejmě záleží na tom, zda chcete být vidět a nebo si jen píšete deník pro sebe. To je pak něco jiného. Mluvím tu o případech, kdy bloger chce být vidět. Můžete i na blogspotu, stačí jen být aktivní. Blog.cz to ale má jednodušší, to je pravda.

AUTORSKÝ KLUB:

Tohle by mohlo být plus. Vyselektovaly by se špatné blogy a v autorském klubu byste mohli narazit na skutečně dobré pisatele. Problém ale je, že se vždy dobří autoři bez vysvětlení vyhazovali a do AK mohl být přijat skutečně každý, kdo o to požádal. Nehledě na to, že by AK měl být už několik let ukončen, ale stále záhadně funguje. Působí to na mě dojmem, že správci se blogu.cz věnují jen tak, že jednou za týden vyberou pár titulek, mnohdy viditelně bez přemýšlení. A prsknou to na hlavní stránku. Tím to končí. Žádná aktivita, žádné inovace. A co hůř, ani oprava chyb. Co je to za nesmysl, že blogy začínající písmenem M nemohou mít design?

Co k tomu ještě říci:

Jak už jsem psala, je to jen můj pohled na věc, není to žádné zaujetí proti blogu.cz a obhajování blogspotu. Blog.cz jsem měla opravdu ráda, i teď tam chodím. Protože se tam najde pár dobrých blogerů, jejichž články si ráda přečtu. Ale myslím si, že blog.cz je dobrý pro úplné začátečníky, kteří se nechtějí posouvat dál a chtějí se jen tak vypsat. A nebo pro důchodce, pro které je blog.cz asi nejjednodušší. I když mi ovládání blogspotu přijde stejně jednoduché, u designu možná i jednodušší. Blog.cz těží z několikaletých blogerů, protože po tolika letech se jim odcházet nechce. A vůbec se jim nedivím. Člověk je na něco zvyklý, má tam několikaletý archiv vzpomínek a své práce.

Proto mi přijde, nezlobte se, jako vyložená prasárna, že se o to správci vůbec nestarají už jen kvůli těm několikaletým uživatelům, nepřijde mi to fér. Divím se, že nemají žádnou touhu předehnat konkurenci, že blog.cz prostě nechávají mrtvý a čím dál více se to zhoršuje. U blogspotu jsem zatím na žádnou chybu nebo problém nenarazila, ale určitě také není bezchybný. Ale blog.cz bych jako prostředek své tvorby už nezvolila. Protože začíná postrádat celkem základní věci pro dnešní dobu a hlavně to množství chyb a mnohdy nulová úroveň článků na titulce. Vysvětlete mi, kdo soudný vybere na blog dne pro-ana blog? Slečny s těmito blogy se pomalu zabíjí a potřebují odbornou pomoc. Neříkejte mi, že tohle někdo vážně pošle na titulku. Jsem z toho celkem zklamaná, před těmi deseti lety to byla moje oblíbená doména, díky které jsem vlastně začala. ⭐
 

Jaký máte názor na blog.cz vy?

21 x komentováno “Proč si (ne)vybrat blog.cz

 1. Já též s blog.cz začínala, kdo ne žejo. Bavilo mě tvořit design a podobné věci, ale vždycky jsem se rozčilovala, že nejde to a támhleto. Měla jsem ho ráda, ale postupem času nefungovalo pár věcí, třeba přednastavené články, nebo prostě polovina článku zmizela. Kolikrát se mi článek neuložil ani jako koncept, takže všechna práce ztracena. Pak jsem objevila blogspot a jeho minimalistický design a šla jsem do toho 🙂 Postupem času uvažuji o stránkách vlastních. Tak uvidíme, kam až mě moje blog kariéra dostane 😀 Moc pěkný článek! A stěmi ana-blogy nesouhlasí, správci jsou asi úplní dementi 🙂

 2. Na blog.cz jsem začínala a hromadu let tam aktivně tvořila. V současné době už ale nestíhají vývoj (Jyxo s.r.o. bylo v pohodě, ale Nova Blog.cz prakticky jenom udržuje, a kiksy se jen kupí) . Já jsem teďka na WordPressu na vlastní doméně 🙂 .

 3. Já kdysi mívala blog na blogu, ale potom jsem odešla, ze stejných důvodů, který popisuješ. Nicméně musím přiznat, že mi trochu chybí ta svoboda v tom, že si můžu udělat svůj layout.

 4. Taky jsem na blog.cz začala a myslím, že v roce 2007 se spousta blogerek přemístilo na blogspot a spousta z nás na něm dodnes zůstalo. Jinak souhlasím naprosto se vším co bylo v článku řečeno.

 5. Osobně si myslím, že blogspot je rezolutně lepší volba – už jen kvůli tomu, že se s ním dá lépe pracovat snad po švech stránkách.
  Blog.cz často blbne a nikdo s tím nic moc ani nedělá..
  Nicméně já zůstávám u blog.cz hlavně kvůli jednoduchosti a své vlastní historii .. Přeci jenom jsem na něm od roku 2011 a mám tam hodně článků, na který jsem tak nějak pyšný:) .. A vlastně tak nějak to už mám zažité a nechce se mi vytvářet zcela nový blog.. Myslím ale, že kdybych blogspot vyzkoušel, na blog.cz bych už ani nepomyslel. 😀

  1. To chápu a umím si to představit, já tu mám zatím články za jeden měsíc a už teď si neumím představit o ně přijít. Proto mě mrzí, že kvůli vám stálým uživatelům ti správci neopraví aspoň ty chyby :/

 6. Hezky shrnuto, tyhle důvody byly mezi těmi, které mě nakonec dokopaly k odchodu na blogspot… Je to škoda, blog.cz by mohl být velmi dobrou službou, kdyby se o něj někdo staral…

 7. Přiznám se, že jsem si naivně myslel, že s příchodem nového člověka se něco na Blog.cz zlepší. Nemyslím jen Báru, myslím její pravou ruku (jméno neznám 😀 ). Hluboce jsem se mýlil.

  Blog.cz byla rovněž má oblíbená služba. Byla. Před pár lety. Máš pravdu, celý Blog zamrzl v čase. Žádná možnost mít responzivní designy, žádná pokročilejší administrace blogu, žádná úprava HTML kódu. Prostě nic! S galerií obrázku jsou i nadále problémy, byť si lidé stěžují už velmi dlouho. Nemusím ani podrobněji zmiňovat vzrůstající se počet reklam na blozích. Vzhledem k předešlým událostem, které proběhly na Blog.cz, čekám, kdy se jednoduše a bez ohlášení celý Blog.cz zruší. Já osobně jsem se s tím už smířil.

  A pokud jde o tu komunitu, ta lze vybudovat i někde jinde. Například blogerské skupiny na Facebooku – to je taky komunita!

  1. Já měla blog.cz před lety taky moc ráda, začínala jsem tam 🙂 mrzí mě, jak ta služba zamrzla a myslím, že se časem úplně zruší… komunita na Facebooku se mi líbí, člověk tam vždy najde spoustu zajímavých článků 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *