Přesun na vlastní doménu a hosting

Tak zase uplynul týden a vítám vás u dalšího článku! Budu se snažit přidávat články alespoň dvakrát týdně, ale bohužel mi v tom škola a končící autoškola celkem brání. Protože jsem nedávno přešla na vlastní doménu i hosting, začaly mi chodit dotazy o tom, jak takový přesun probíhá a co pro to člověk musí udělat. Nechtělo se mi vypisovat návod každému jednotlivě do mailu a proto jsem se rozhodla pro tento článek.

Hned na začátku předesílám, že nejsem žádný velký odborník a bloger, který by vše věděl. Samozřejmě se najde spousty blogerů, kteří se v takových věcech vyznají mnohem lépe, umějí si vytvořit pomocí HTML úplně vlastní unikátní šablonu a tak. Nikým takovým nejsem a proto píšu tenhle základní a jednoduchý návod, jak se přesunout a co vše to obnáší. 😊

 

 

Většina lidí si pro začátek vybírá volně dostupné služby pro blogování jako je dnes již umírající v podstatě mrtvý blog.cz a nebo třeba hodně oblíbený Blogger. Časem ale nasbírají určité zkušenosti a touží po přesunu do vlastního. Už žádná doména třetího řádu, člověk chce být ve svém a mít svou tvorbu pod větší kontrolou. Což samozřejmě neznamená, že s vlastím hostingem máte vystaráno a nikdo se vám na stránku nemůže nabourat a ohrozit vaši tvorbu. Ale aspoň vám Google nemůže zničehonic smazat stránku a nebo blog.cz vypnout svoje služby. Když už se rozhodneme k přesunu do vlastního, co tedy dál?

Pokud nechceme jen vlastní doménu (např. mít blog stále na Bloggeru, ale pod koncovkou.cz, com., net., apod.), ale i vlastní hosting, musíme si v první řadě vybrat poskytovatele hostingu. Já bych vybrala všemi doporučovaný Wedos, který nabízí jedny z nejlepších cen pro vaše webové stránky a hlavně u nich funguje, jak jsem si ověřila, skvělá podpora.

Pokud ale nechcete za hosting platit vůbec, můžete zkusit Endoru, kde máte hosting zadarmo. S tou ale nemám žádné zkušenosti a četla jsem, že pro lepší stabilitu stránek je vhodnější Wedos, který není nijak finančně náročný. Další postup bude tedy pro hosting od Wedosu, protože s Endorou zkušenosti nemám. To ale neznamená, že nemůže být dobrá, takže mě klidně opravte, pokud s ní máte zkušenosti. 🙂

 

 

Vidíte, že celá stránka je kompletně v češtině a orientace je tedy poměrně jednoduchá. Jako první krok si ověříme adresu, kterou pro svůj blog chceme využívat. Možná to bude trochu oříšek, protože spousta dobrých jmen je už zabraných. Vedle toho si vybereme doménu – nejlevnější je .eu, poté .cz a .com je nejdražší. Samozřejmě můžete vybrat i jiné, ale tyhle tři jsou nejpoužívanější. Pokud bude adresa zabraná např. pro koncovku .cz, stále může být volná třeba pro koncovku .com.

Pokud se vám po ověření ukáže doména jako volná, klikněte na tlačítko OBJEDNAT. Dostanete se k formuláři objednávání domény samotné, ale nikoliv hostingu. Pokud chcete doménu .com, musíte napřed objednat doménu a pak jednotlivě hosting. U domén .cz a .eu můžete využít službu “Doména k hostingu zdarma”. Nabídka se vám ukáže hned na začátku a odkáže vás rovnou na objednávku hostingu. Tahle varianta je podle mě výhodnější, takže dál postupujeme s tím, že jsme si objednali doménu .cz nebo .eu. S doménou .com jen objednáte doménu a hosting zvlášť, tudíž to nebude o moc složitější, ale asi o trochu dražší.

 

 

První stránka vypadá takto – vyplníte požadovaný název webu a dále můžete vybírat z příplatkových služeb navíc. Já nevybrala žádnou, protože jsem zatím o ničem navíc neuvažovala, ale v budoucnu plánuji HTTPS zabezpečení. Kromě toho se v tom ostatním ani moc nevyznám, takže variantu webhostingu jsem ponechala za 0,90 €. Ta vás vyjde mnohem levněji a web funguje parádně.

 

 

Dále vyberete verzi PHP, v manuálu doporučují tu nejvyšší. Mělo by se jednat o funkci skriptů, ale v tomhle se skutečně moc neorientuji. Pokud jste vybrali jednu ze dvou výše zmiňovaných domén, zaškrtněte dárek “Doména zdarma”. V této soustavě budete platit 13,07 €, což je zhruba 335 korun za rok s tím, že máte doménu tuším na 2 roky zadarmo. Konkrétně .cz doména, kterou využívám, by poté měla stát zhruba 145 korun a .com 246 korun (na tu se sleva nevztahuje, takže tady platíte 335 + 246 korun už nyní). Nejlevnější .eu stojí dokonce jen 54 korun.

Na další stránce ponecháte hodnoty tak, jak jsou. To vám i důrazně doporučují, pokud tomu nerozumíte. 😄  Na třetí stránce se zaregistrujete jako nový uživatel pomocí e-mailové adresy a určíte si, zda chcete posílat novinky poštou a nebo ne. Na čtvrté stránce vyplníte údaje o sobě jakožto o majiteli domény. Poté fakturační údaje (většinou tedy to samé co v údajích o majiteli, pokud nemáte firmu) a to se vyplatí. Teď například Wedos pořádá akci, že za ověření údajů zadáním kódů (jeden přijde v SMS, druhý v mailu, třetí poštou) vám pošlou domů 16 GB flashku zdarma. No neberte to. 😄

Pak už jen vše potvrdíte a dokončíte – potvrzovací mail přijde během chvíle a většinou stejně rychle vám aktivují hosting i doménu. Může to trvat i 24 hodin, ale opravdu to bývá záležitost pár minutek. 

 

 

Hosting musí být něčím poháněn a k tomu se využívá nejčastěji redakční systém WordPress, ale ten většina z vás určitě už zná. Původně jsem si jeho verzi stáhla do počítače a snažila se ho na hosting nainstalovat ručně – samozřejmě se mi to nepovedlo a to jsem se držela návodu. Později jsem zjistila, že Wedos rovnou nabízí instalátor WordPressu automaticky, což vnímám jako velkou výhodu pro lidi, kteří se v provozu webu tolik nevyznají.

 

 

Pokud už vám tedy přišel potvrzovací mail, že je doména aktivována, vraťte se zpátky na stránky Wedosu a přihlašte se do svého účtu. V zákaznické administraci najdeme Webhosting a v řádce rubrik to nejdůležitější – Instalátor aplikací. Zvolíme WordPress a proklikáme se až k dokončení instalace. Hned na první instalační stránce bude kolonka pro vyplnění subdomény (např. jestli bych místo www.lenn.cz nechtěla třeba www.lenn.lenn.cz.). Pokud nic takového nechcete, ponechte políčka bílá a nechte tam jen název vaší původní domény. Zvolíte si uživatelské jméno a mělo by se vám vygenerovat heslo pro přihlášení do administrace WP a to si musíte změnit na nějaké vaše vlastní.

Nyní už zadáte adresu vašeho webu a přihlásíte se na svůj blog, kde můžete začít vybírat šablony, pluginy a psát články. 😊  Na svůj web se budete přihlašovat vždy přes vaši adresu + /wp-admin/. Takže např. www.mojeadresa.cz/wp-admin/. Nikoliv přes stránky WordPressu. Pokud jste zvyklí přihlašovat se třeba u Bloggeru přes hlavní stránku té služby, tak tady to funguje jinak. Na váš nový web je vhodné stáhnout si pluginy na zálohování a zabezpečení. V nastavení si zvolíte časový formát, datum, správu komentářů… jako u normálního blogu. Tohle vše je jen na vás a z pluginů si můžete na web umístit, co budete chtít.

 

 

PŘESUN OBSAHU Z BLOGGERU A WORDPRESSU:

O tom, jaké používám pluginy a nastavení, co používám pro statistiky a překlad šablon, si zase povíme někdy jindy. Článek by byl až moc dlouhý a vyčerpávající. Ale ještě jedna taková důležitá věc – jak přesunout obsah z vašeho starého blogu. WordPress má proto šikovné pomocníky, které najdete v záložce Nástroje a zvolíte Import. Tam stačí vybrat Blogger a nebo WordPress (pokud máte blog na webové verzi WP) a vše včetně komentářů se vám přesune na nový web.

U Bloggeru jsem akorát zaznamenala ten problém, že mi u všech článků kompletně vymazal mezery mezi odstavci a všechen text jsem měla slitý do jednoho obřího odstavce. Opravování mezer je ale pořád menší zlo oproti přesouvání celých článků jednotlivě. Musíte také články znovu rozřadit do rubrik a občas se nemusí něco převést úplně tak, jak byste chtěli. Toho je ale skutečně jen minimum.

A ještě pozor na to, až budete mazat své staré weby – z mého druhého blogu na webové verzi WP jsem importovala pár článků i s fotkami, které byly uloženy v úložišti toho starého blogu, a nedávno jsem starý blog smazala a koukám, že mi u těch převedených článků zmizely fotky a budu je tam muset navkládat znovu. Nevím, jak to funguje u Bloggeru, ale pokud mají převedené fotky původní adresu na starém blogu, může se tohle stát, takže s tím opatrně.

 

Co se týče přesunu obsahu z blog.cz, na to mají skvělý návod TADY – doporučuji navštívit. 🔎

A to je vše, co potřebujete k přesunu na vlastní hosting a doménu.

Návod je psaný laikem pro laiky, takže mě můžete případně doplnit, pokud jsem na něco zapomněla.  🤗

 

Máte blog na svém vlastním hostingu?

26 x komentováno

 1. Já mám placený Plus program na Endoře, a taky jsem s ní spokojená. V tomto směru ať každý vybírá podle vlastních preferencí 🙂 .

  Co se týká obrázků, z WordPressu na WordPress je potřeba zaškrtnout extra “Exportovat i přidané soubory” , nebo tak nějak to tam je 🙂 . U Bloggeru ale nevím …

  Souhlasím s tím, že je Martin od Veruce machr 🙂 . Dlouho předlouho nejsem na blog.cz, a asi bych ty články odtamtud nechtěla, ani kdybych svoje staré blogy nesmazala ( 🙂 ) , ale kupě lidí to pomůže.

  1. Ten placený program je určitě i o něčem jiném, než ta verze zdarma 🙂 děkuji za poznámku, bohužel já tohle nevěděla a tak budu muset ty obrázky znovu dodat ručně do článků 🙁 😀 naštěstí jich ale není tolik.

 2. Hodně o tom uvažuji. Pokud něco takového budu ještě tento rok provádět tak určitě udělám podle tvého postupu.
  Vše jsem si pročetla a nevypadá to tak moc složitě, jak jsem si myslela. 🙂
  Děkuji !
  Ještě bych se chtěla zeptat, dělala sis design stránek sama? Je to hodně těžké? Omlouvám se ale nevím vůbec jak tohle funguje.

 3. Já mám 2 weby na Endoře ve free programu a jsem spokojená. Zažila jsem jeden větší výpadek služeb, ale pokud člověk nemá extra velký web s velkým množstvím dat a návštěvníků, tak to bohatě stačí 🙂 Začínala jsem před 12 lety na webzdarma.cz, což byla tehdy elita, no, doba pokročila 😀

 4. Pěkný návod, smekám. Já jsem spokojená u Vas-Hosting.cz … s tarifem wordpress na mě po zaplacení čekal už nainstalovaný wordpress.. nic jsem neřešila. Přítel u nich používá affil a je to jeden z nejštědřejších co jsem viděla..

  Julie
 5. Skvělý návod! 🙂 Já zatím o tom nepřemýšlím nějak do budoucna, ale takhle jsem o tom četla poprvé, jelikož jsem to vážně nikdy nevyhledávala, ale kdyby mě to někdy popadlo, tak určitě jedu podle tvého návodu! 😀

  L.
 6. Super návod, děkuji za inspiraci..! Blogovala jsem před lety přes blog.cz a vlastní doména na mě působila vždycky hrozně utopicky. Ale koukám, že to není tak nereálné ani finančně náročné 😀
  Přináší to ještě nějaké další výhody kromě “samostatnosti”? 🙂

 7. Já se asi spokojím s tím, co mám teď. S blog.cz jsem zatím nikdy problém neměla a platit za svou vlastní stránku nijak prozatím nechci. Každopádně je to dobrý návod pro všechny, kteří o vlastní doméně uvažují. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *