Jigsaw – horor, který nezklame

Zdravím u dalšího článku! Minulý víkend jsem se nemohla dočkat pokračování původního hororu Saw, který má několik dílů. Jigsaw z letošního roku je nejnovějším pokračováním série a alespoň z mého pohledu rozhodně nezklamal. Občas přemýšlím, proč koukám na takové věci. Pokud znáte Saw, určitě víte, o čem mluvím. Všechny ty šílené způsoby smrti a rozsekané vnitřnosti po místnosti. A k tomu vše vypadá tak autenticky.

 

zdroj: collider.com

Tato filmová série je jedna z mála hororových, která mě baví i přes to, že v ní nenajdete nic nadpřirozeného. Skládačkový vrah v masce prasete unese vždy určitý počet lidí, kteří se něčím provinili podobným způsobem. Ti pak bojují o život řešením zapeklitých “her”, dá-li se to tak nazvat. Ale vlastně ano. “Zahrajeme si takovou hru…”. Tyto hry ale ovšem spočívají v tom, že jedna z obětí si musí například uříznout nohu, aby mohli pokračovat dál. Jiná má zase klíček k dalším dveřím uvnitř svého těla a dalšímu laser rozetne hlavu na několik kousků. Některé scény jsou opravdu hodně hnusné a pokud se vžijete do pocitů obětí, umíte si představit tu šílenou bezmoc a strach, který musejí prožívat.

Proto mě Saw už od prvních dílů velmi zaujal. Jde o velmi kvalitně provedené psychologické dílo, protože ve spousty případech oběti zemřou jen proto, že pod nátlakem stresu a strachu neposlouchají dobře, co jim onen skládačkový vrah John Kramer říká. Většinou jeho slova pochopí naprosto opačně a jdou naproti jisté smrti. Jeho hry se dají vyhrát, ale málokomu se to povede. A pokud ano, nebohá oběť je do konce života zmrzačená.

Nejnovější díl rozhodně není o nic chudší než ty předchozí, jen mě trochu zamrzelo, že v něm není vysvětleno, jak dopadly přeživší postavy z posledního dílu před sedmi lety. Unesené postavy si opět projdou peklem a objeví se i John Kramer, který zemřel již v jednom ze starších dílů. Jak tam tedy může být? To je právě jedna ze zajímavých zápletek, kterou se divák dozví na konci dílu. S přítelem jsme si říkali, jaký “psychopat” asi musí být scénárista takové série, když dovede vymyslet tolik neskutečně trýznivých smrtí a mučících nástrojů. Navíc do sebe vše tak dokonale pasuje a kolikrát vás pointa příběhu napadne až na samotném konci filmu.

 

TRAILER:

 

 

Klidně bych uvítala ještě další pokračování, ale přeci jen se vše nedá ždímat donekonečna a pak by kvalita mohla jít strmě dolů. Příští rok by ale měl být plný spoustou nových a zajímavých hororů. Dost se na to těším!

 

Viděli jste nové Saw nebo starší díly?

zdroj náhledového obrázku: ksdbfm.org

18 x komentováno “Jigsaw – horor, který nezklame

  1. Dříve jsem na horory docela dost koukala a dnes mi stačí jen American Horror story :D. Ale je fakt zajímavé jak v něčem takovém člověk najde zálibu, spíše je to děsivé vlastně :D. Lidé se ale bojí rádi tak proč ne touhle nevinnou formou.
    Ale mám od tebe cenný typ a možná když bude čas tak na tu úchylárnu kouknu :D.

  2. Já Saw znám a vím o čem je, ale nikdy se na to se mnou nechtěl kouknout 😀 a já sama bych si to nikdy nepustila :D, ale doufám, že jednou to uvidím, protože mi příjde dost zajmavý s tím, že tam jsou lidi, kteří se nějak provinili.

  3. Ah..dřív jsem byla hororovej maniak! 😀 Saw je výbornej horor a jak čtu ten tvůj článek, láká mě na to jít. Dlouho jsem neviděla tenhle styl žánru, přestala jsem se dívat, protože si řikam, že mam těch nervů už takhle dost. 😀 Ale možná to porušim, přítel by na to taky chtěl. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *